پوست ما دارای هزارن منفذ ریز پوستی است؛ در صورت باز بودن این منافذ آلودگی ، باکتری و چربی وارد این منافذ پوستی شده و روی پوست دچار دانه‌هایی می‌شود که به آن جوش یا آکنه می‌گویند.

پوست ما دارای هزارن منفذ ریز پوستی است؛ در صورت باز بودن این منافذ آلودگی ، باکتری و چربی وارد این منافذ پوستی شده و روی پوست دچار دانه‌هایی می‌شود که به آن جوش یا آکنه می‌گویند.

 

در این تاپیک قصد داریم دلیل زدن جوش صورت و همچنین راههای درمان جوش صورت را آموزش دهیم. شاید برای شما چندین بار سوال شده که چرا جوش میزنیم؟؟ دلیل جوش زدن چیست؟ راه درمان خاصی برای جوش‌ها وجود دارد؟؟؟

 

 هرچند که جوشِ پوستی مساله خطرناکی نیست، ولی با این حال میتواند دردناک باشد به ویژه وقتی که میزان بروز آن شدید باشد.

همچنین میتواند موجب نگرانی‌های روانی شود. خوشبختانه، روش‌های درمانی موثری در این زمینه وجود دارد که هم از میزان بروز جوش میکاهد و هم شانس ایجاد جای جوش را کم میکند.

 

www.takroj.ir 3000927

 

۱-چربی یا همان سیبوم که از پوست ترشح میشود

۲-سلول‌های مرده پوست که بر روی منافذ پوستی جمع شده اند

۳-باکتری‌هایی که روی منافذ پوستی هستند

۴-چربی اضافی ، سلول‌های مرده پوست که منفذهای پوست را میپوشانند ، و باکتری‌ها همه منجر به بروز جوش و دانه‌های پوستی میشوند . وقتی جوش به وجود می‌آید که باکتری‌ها روی منفذهای پوستی بسته شده رشد کنند و یا چربی‌ها از پوست زدوده نشوند.

 


چطور از بروز جوش پیشگیری کنیم؟

 

پیشگیری از بروز جوش بسیار مشکل است. هر چند میتوان مراحلی را در خانه انجام داد که به پیشگیری از بروز جوش کمک میکند. این مراحل شامل :

 

۱-روزی دوبار صورتتان را با پاک کننده ای غیرروغنی بشویید

۲-از کرم‌هایی مخصوص جوش که نیازی به نسخه پزشک ندارند استفاده کنید تا چربی اضافی را ازپوست پاک کنید

۳-از مواد آرایشی روغنی استفاده نکنید

۴-قبل از خواب صورتتان را کاملا تمیز کنید، آرایشتان را نیز باید کامل پاک کنید

۵-بعد از ورزش حتما دوش بگیرید

۶-از پوشیدن لباس‌های بسیار تنگ پرهیز کنید

 

درمان‌های خانگی

۱-هر روز از صابونی ملایم برای پاک کردن چربی و آلودگی از روی پوست استفاده کنید

۲-به طور مرتب موها را با شامپو بشویید و سعی کنید موهای چربتان با صورتتان تماس نداشته باشد

۳-جوش‌ها را فشار ندهید و به اصطلاح نترکانید، این کار باکتری‌ها را  در قسمت‌های دیگر پخش میکند و چربی پوست را نیز زیاد میکند و درنتیجه موجب تشدید جوش میشود

۴- از کلاه یا هد بندهای تنگ استفاده نکنید

۵-زیاد به صورتتان دست نزنید

۶-از مواد آرایشی که بر پایه آب هستند یا برچسب ” noncomedogenic” دارند استفاده کنید.  COMEDO  به معنای جوش سر سیاه صورت است و لفظ NON COMEDOGENIC  یعنی کرم ضد آفتاب یا ماده آرایشی کاربردی، باعث انسداد سوراخ‌های پوست و در نتیجه تشدید جوش نمی‌شود.

 

 

چندین راه درمان پزشکی :

ممکن است پزشکتان روندهای درمانی دیگری را برای درمان جوش‌های شدید و پیشگیری از جای جوش به شما پیشنهاد کند. بسیاری از این روش‌ها قسمت آسیب دیده پوست را برمیدارند .

 

۱-فتودینامیک درمانی : که به لیزر درمانی هم معروف است ، از پالس‌های نوری برای از بین بردن لایه‌های فوقانی پوست استفاده میشود.

 

۲-میکرودرم ابریژن( پوست سایی ): لایه‌های فوقانی پوست با استفاده از دستگاه و به صورت چرخشی ساییده میشود.

 

۳-سایش شیمیایی پوست: پزشک متخصص ماده ای شیمیایی را برروی پوستتان قرار میدهد که در اصل لایه فوقانی پوست میسوزاند. بعد این قسمت از پوست برداشته میشود تا لایه زیرین پوست که سالم است خود را نشان دهد.

 

۴-اگر جوش‌های بزرگی داشته باشید ممکن است پزشک تزریق آمپول کورتیزون را به شما پیشنهاد کند. کورتیزون استروئیدی است که به طور طبیعی در بدن تولید میشود. با تزریق این آمپول التهاب پوست کاهش میابد و روند درمان سریع میشود.

 

 

توجه :  این تاپیک فقط جهت آشنایی شما برای شناسایی عامل ایجاد جوش و از بین بردن آن می‌باشد اما توجه داشته باشید برای از بین بردن جوش حتما به پزشک مراجعه کنید و بدون مراجعه به پزشک دست به میکرودرم ابریژن و راههای دیگر نزنید.

 

 

دوستان عزیز

آیا شما روش‌هایی دیگری برای از بین بردن جوش صورت سراغ دارید؟؟

 

 

 

با تشکر از جلوه‌های زیبایی

 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه