هنگامی که فرد بیش از حد بهداشتی می‌شود. شیوا وکیلی روانشناس تربیتی اظهار داشت: وسواس یکی از مشکلات رفتاری در برخی افراد بوده که در صورت عدم درمان آن موجب تشدید رفتار و در نتیجه اضطراب و حتی افسردگی شده که ریشه آن در دوران کودکی و نوجوانی فرد وجود دارد. به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران وی تصریح کرد: از علائم و نشانه های این رفتار پرهیز از دست زدن به دستگیره ها و وسایل منزل،چندباره امتحان کردن شیر گاز،قفل‌ها و وسایل دیگر در هنگام خروج از منزل،چندباره شستن ظروف،دست ها و حتی وسایل منزل ...

هنگامی که فرد بیش از حد بهداشتی می‌شود

 
خبرگزاری

شیوا وکیلی روانشناس تربیتی اظهار داشت: وسواس یکی از مشکلات رفتاری در برخی افراد بوده که در صورت عدم درمان آن موجب تشدید رفتار و در نتیجه اضطراب و حتی افسردگی شده که ریشه آن در دوران کودکی و نوجوانی فرد وجود دارد.

به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران وی تصریح کرد: از علائم و نشانه های این رفتار پرهیز از دست زدن به دستگیره ها و وسایل منزل،چندباره امتحان کردن شیر گاز،قفل‌ها و وسایل دیگر در هنگام خروج از منزل،چندباره شستن ظروف،دست ها و حتی وسایل منزل ،تکرار عبارات و لغات،ترس از آسیب رساندن به اطرافیان، ترس از مواجهه با آلودگی و برخورد آن با بدن،ترس از گناه  کار بودن و اشتباه کردن،پرهیز از حضور در جمع به دلیل ترس از انجام کارهای اشتباه و تمسخرآمیز است.

وکیلی تاکید کرد: نکته مهم در برخورد با فرد وسواسی این است که هرگز نباید بخاطر رفتارش توسط اطرافیان و حتی خانواده مورد تمسخر و سرزنش قرار بگیرد زیرا طبق  تفکر خودش،این رفتار معمولی بوده و در واقع وسواس نوعی بیماری روحی محسوب می‌شود.

این روانشناس تربیتی در پایان خاطرنشان کرد:این رفتار بیشتر در نوجوانان به دلیل وجود تحولات جسمانی در این دوران از جمله توجه بیش ازحد به ظاهر،لباس و روابط اجتماعی خود به دلیل ترس از عدم پذیرش در میان همسالانش رخ می‌دهد.

انتهای پیام/


خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه