هر فرد دارای یک نوع پوست است. شاید پوست شما چرب , خشک , حساس  و یا طبیعی باشد . شما باید با توجه به جنس پوست صورتتان یک ماسک صورت ویژه و مخصوص پوست خود پیدا کنید. شاید پوست شما خشک باشد و با زدن موادی که در ماسک وجود دارد پوست شما خشک تر شود پس در این تاپیک با ما همراه باشید تا ماسک مناسب پوست خود را یشناسید.

هر فرد دارای یک نوع پوست است. شاید پوست شما چرب , خشک , حساس  و یا طبیعی باشد . شما باید با توجه به جنس پوست صورتتان یک ماسک صورت ویژه و مخصوص پوست خود پیدا کنید. شاید پوست شما خشک باشد و با زدن موادی که در ماسک وجود دارد پوست شما خشک تر شود پس در این تاپیک با ما همراه باشید تا ماسک مناسب پوست خود را یشناسید.

 

   www.takroj.ir 3000884

جنس پوست کاملا بستگی به این دارد که غدد چربی‌ساز پوست چقدر روغن تولید می‌کنند.

رژیم‌غذایی، داروهای مصرفی، استرس، محیط و نوع مراقبتی که از پوست به عمل می‌آورید همه می‌توانند روی میزان روغن تولیدی پوست تاثیر بگذارند.

 

می‌توان انواع پوست را در ۶ گروه پایه تقسیم کرد: چرب، خشک، پیر یا آسیب دیده از آفتاب، حساس، مخلوط و نرمال. می‌خواهیم به شما یاد دهیم چطور نوع پوست‌تان را تشخیص دهید تا بتوانید براساس آن بهترین مراقبت را از پوست‌تان داشته‌ باشید.

 

علاوه بر اینها برای هر نوع پوست یک ماسک گیاهی هم آورده‌ایم.

پوست چرب

با ظاهری براق و منافذ پوستی نسبتا بزرگ که بیشتر در حوالی بینی، چانه و پیشانی واقع شده‌اند. پوست‌های چرب بیشتر از دیگر انواع پوست دچار دانه‌های سرسیاه و جوش‌های چرکی می‌شوند. از طرفی موهای چرب هم می‌تواند تا حدی نشان‌دهنده این نوع از پوست باشد.

ماسکی که چربی را کم ‌می‌کند

 

مواد مورد نیاز:

 

     آب پرتقال تازه یک قاشق سوپخوری
      پودر جوی دوسر یک قاشق چایخوری


ماسک مناسب برای پوست‌شما چیست

روش تهیه:

جوی دوسر را از عطاری بگیرید و آسیاب کنید تا به شکل پودری یک‌دست درآید. سپس یک قاشق چایخوری سرصاف از آن را با یک قاشق سوپ‌خوری پر آب پرتقال تازه مخلوط کنید تا خمیری یک‌دست به دست آید. آن‌گاه خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست چرب و جوشدار قرار دهید. بعد آن را با آب ملایم بشویید.

 

www.takroj.ir 3000881

 

پوست نرمال

معمولا مشکل خاصی ندارد و در بین تمام انواع پوست نادرترین است. منافذ پوستی کوچک هستند و پوست به طور طبیعی براق و درخشنده است. کم پیش می‌آید که چنین پوستی دچار آکنه شود اما به‌هرحال غیر ممکن هم نیست، به خصوص در سال‌های جوانی و بلوغ.

 

این ماسک لک‌ها را از بین می‌برد

 

مواد لازم:

    گوجه‌فرنگی تازه یک دوم عدد متوسط
    کشک یک چهارم استکان
    لیموترش تازه نصف


روش تهیه:

آب‌ گوجه‌ فرنگی را گرفته یا آن را ریز رنده و به یک چهارم استکان کشک اضافه کنید. در نهایت آب یک دوم لیموترش را گرفته به آن بیفزایید و روی پوست صورت و گردن به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید. سپس با آب ملایم بشویید (در صورت حساسیت به گوجه‌فرنگی از آن استفاده نشود).

 

 

پوست حساس

چنین پوست‌هایی معمولا قرمزند و فرد احساس التهاب می‌کند. همچنین پوست به شدت ظریف و نازک به نظر می‌رسد. معمولا اطراف بینی و روی گونه‌ها رگ‌های قرمز زیر پوستی مشخص هستند. استفاده از یک محصول نابجا می‌تواند حسابی دردسرساز شود و موجب خارش و قرمزی این پوست شود چرا که جنس پوست به نوعی است که خیلی راحت تحریک می‌ شود و خارش، سوزش، قرمزی و ساییدگی پیدا می‌‌کند.

ماسکی که پوست را شفاف می‌کند

 

مواد لازم:

      پودر شیرین‌بیان یک قاشق مرباخوری پر
      موز له شده متوسط نصف یک عدد
      عسل یک قاشق مرباخوری
      زرده تخم‌مرغ یک عدد
      گلاب یک قاشق غذاخوری


طرز تهیه:

پودر شیرین‌بیان را در یک قاشق غذاخوری گلاب حل‌کنید و نصف موز را که کاملا له شده است به آن بیفزایید.  سپس زرده تخم‌مرغ را با آن مخلوط کرده و در نهایت عسل را بیفزایید. این ماسک برای پوست‌های خشک و پیر مناسب است. اگر به مدت ۲ ماه و هفته‌ای دو بار از آن استفاده کنید، می‌توانید پوستی شاداب‌ و صاف‌تر داشته باشید.

www.takroj.ir 3000882

 

پوست پیر یا آسیب دیده از آفتاب

در انتهای جوانی روی بعضی از پوست‌ها خطوط ریز و چروک‌ها یا لک‌های قهوه‌ای رنگ ریزی به وجود می‌آید؛ چنین چروک‌هایی معمولا بیشتر از همه اطراف چشم، بینی و روی پیشانی پدید می‌آیند؛ علاوه بر اینها پوست دیگر انعطاف پذیری سابق خود را نخواهد داشت و کمی شل می‌شود. اینکه هر فردی در چه سنی دچار چنین حالتی شود بستگی به ژنتیک و نوع مراقبتی دارد که دهه دوم و سوم زندگی از پوستش داشته‌است.

ماسکی که از چروک‌های بیشتر پیشگیری می‌کند

 

مواد لازم:

      شیر نصف لیوان
      جوانه گندم تازه ۴ قاشق غذاخوری
      سفیده تخم مرغ یک عدد
      آووکادو نصف میوه
      آرد جوانه گندم ۳ قاشق غذاخوری


طرز تهیه:

جوانه گندم تازه را کاملا له کنید، آووکادو را نیز رنده کرده و با جوانه گندم مخلوط کنید. سپس آرد و سفیده تخم مرغ را نیز اضافه کرده و با شیر مخلوط کنید. ماسک آماده است.

 

 

پوست خشک

این نوع معمولا پوسته‌پوسته و فلسی مانند جلوه می‌کند و معمولا زبر و نسبتا خشن است و نرمی و لطافت لازم را ندارد، به خصوص بعد از شست‌وشو. منافذ پوستی بسیار کوچک‌تر هستند و پوست بیشتر از همه مستعد قرمز شدن است؛ اگر پوست دست و پای‌تان خشک باشد می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پوست صورت‌تان هم خشک است. خیلی‌ها به طور ژنتیک پوست خشک دارند ولی ممکن است در اثر بادهای خشک، تابش مداوم آفتاب و. . . نیز پوست خشک شود.

ماسکی که از خشکی کم می‌کند

مواد لازم:

     آب پرتقال تازه یک قاشق غذاخوری
     پودر جوانه گندم یک قاشق مرباخوری
     روغن جوانه گندم ۵ قطره


روش تهیه:

پودر جوانه گندم را در آب پرتقال تازه حل کنید و روغن جوانه گندم را به آن بیفزایید‌. سپس آن را به مدت ۳۰دقیقه روی پوست تمیز قرار دهید. این ماسک برای طراوت و شادابی پوست‌های خشک بسیار مناسب است و انجام آن هفته‌ای ۲ مرتبه توصیه می‌شود.

www.takroj.ir 3000883

 

پوست مختلط

تقریبا رایج‌ترین نوع پوست است که معمولا اندازه منافذ پوستی متوسط است. به این نوع پوست مختلط می‌گویند چرا که منطقه T صورت (یعنی پیشانی، بینی و چانه) چرب است و باقی جاها به طور محسوسی خشک و بدون چربی. دانه‌های سر سیاه اغلب در اطراف بینی خودنمایی می‌کنند؛ برای این نوع پوست بهتر است برای قسمت‌های چرب، فرآورده‌های مخصوص پوست چرب و برای قسمت‌های خشک، فرآورده‌های مخصوص آن را استفاده کنید.

ماسک مخصوص

مواد لازم:

      آویشن تازه خردشده ۲ ساقه
     آویشن خشک یک‌دوم قاشق سوپ‌خوری
      تخم رازیانه له‌شده ۲ قاشق چای‌خوری
     آب جوش یک‌دوم فنجان
      آب لیموترش یک‌دوم یک عدد


روش تهیه:

 آویشن و تخم رازیانه را درون ظرفی ریخته و آب جوش را روی آن بریزید. آب لیموترش را اضافه کنید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. ماده به دست آمده را از صافی بگذرانید. مایع حاصله را در شیشه در دار مناسبی بریزید و آن را در یخچال بگذارید. هر روز صبح مقداری از آن را با پنبه به صورت بمالید و پوست را تمیز کنید، پاک‌کننده آویشن و تخم رازیانه خیلی سبک و ملایم است و برای مصرف هر روز صبح توصیه می‌شود.

 

 

اگر هنوز جنس پوست خود را نمیشناسید بهتر ایت به این تاپیک مراجعه کنید و نوع پوست خود را به راحتی بشناسی. ( شناسایی انواع پوست و ویژگی‌های آن )

 

 

با تشکر از مجله سیب سبز

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه