عمده ترین مشکل جوانان چیست؟

به گزارش سرویس خانه و خانواده جوان ایرانی، دکتر مرضیه مشتاقی روانشناس و روانکاو در پاسخ به عمده ترین مشکل جوانان به خبرنگار  جوان ایرانی گفت: با توجه به مراجعاتی که تاکنون داشته ام، مهمترین مشکل فعلی جوانان را بی انگیزگی و بی هدفی می دانم. جوانان نمی دانند که فرآیند عملکردشان را با چه مهارتهایی ارزیابی کنند که بتواند یک عملکرد صحیح باشد.

وی درمورد عامل این مشکل عنوان داشت: این امر می تواند ناشی از موانعی نظیر عدم شناخت از توانایی ها و نشناختن محدودیت ها باشد.

دکتر مشتاقی در زمینه نحوه حل این مشکل مطرح کرد: ما در چهار مرحله مبحث اعتماد به نفس را ارزیابی می کنیم؛

1) فرد توانمندیهایش را بشناسد، نه افراط کند و خود را خیلی بالاتر از آنچه که در واقع است ببیند و نه تفریط کند و توانایی هایش را نادیده بگیرد.
2) محدودیت ها را بشناسد و آنرا به پای ضعف خود نگذارد تا احساس درماندگی نکند.
3) توانایی های خود را رشد دهد، برای مثال تهیه یک مقاله و ارائه آن به زبان فارسی در ایران امری کاملا طبیعی و معقول بنظر می رسد اما ارائه آن به زبان فارسی در سایر کشورها نظیر کانادا که به زبان فارسی آشنایی ندارند، امری نامعقول می باشد که این امر نشان دهنده ضعف فرد نیست بلکه محدودیت است و فرد باید توانمندیهای خود را رشد دهد تا شرایط لازم را کسب کند.
4) محدودیت ها را مرتفع سازد؛ در مرحله نهایی فرد تواننمندیها را رشد داده و به توانمندیهای جدید دست یافته که محدودیت ها را مرتفع می سازد. پس وقتی محدودیت رفع می شود ما می توانیم رشد کنیم. برای نمونه، در مثال ذکر شده فرد باید زبان انگلیسی را فراگیرد تا قادر به ارائه مقاله در سایر کشور ها نظیر کانادا باشد.

ادامه دارد....

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه