خدا کجا زندگی می کنه؟ تمام سوالات کودک را درباره خدا مهم بدانید. هنگامی که کودکان به سن 3 سالگی می رسند، در صورتی که محیط برایشان غنی باشد، یعنی والدین با کودک صحبت کنند، برایش قصه بخوانند و برایش کارتون بگذارند، می توانند به راحتی صحبت نمایند و این سن آغاز پرسیدن سوالات مختلف کودکان در زمینه های گوناگون است. رومینا سادات تجاره، کارشناس ارشد مشاوره. بخش خانواده ایرانی تبیان. یکی از وظایف مهم والدین این است که به همه ی سوالات کودکان در حد توان و گنجایش مغزی آن ها، پاسخ دهند. سعی کنید هیچ کد ...

خدا کجا زندگی می کنه؟

تمام سوالات کودک را درباره خدا مهم بدانید

هنگامی که کودکان به سن 3 سالگی می رسند، در صورتی که محیط برایشان غنی باشد، یعنی والدین با کودک صحبت کنند، برایش قصه بخوانند و برایش کارتون بگذارند، می توانند به راحتی صحبت نمایند و این سن آغاز پرسیدن سوالات مختلف کودکان در زمینه های گوناگون است.

رومینا سادات تجاره، کارشناس ارشد مشاوره
بخش خانواده ایرانی تبیان
کودک و خدا

یکی از وظایف مهم والدین این است که به همه ی سوالات کودکان در حد توان و گنجایش مغزی آن ها، پاسخ دهند. سعی کنید هیچ کدام از سوالات کودکان را بدون پاسخ نگذارید و پاسخ دادن تان در هر سوال به گونه ای باشد که بتواند کودک را وادار به فکر کردن، تجزیه و تحلیل و پرسیدن سوالات دیگر نماید. یکی از مهم ترین و پیچیده ترین حوزه هایی که کودکان درباره آن ها سوال می پرسند خدا است. سوالاتی از قبیل سوالات زیر، دغدغه ذهنی کودکان این سن است:
خدا کجا زندگی می کند؟
خدا چه شکلی است؟
خدا دست دارد؟
خدا چقدر بزرگ است؟
خدا چه غذایی می خورد؟
شما والدین عزیز، دیر یا زود بالاخره با این طیف از سوالات کودکتان رو به رو می شوید و احتمالا پاسخ دادن به این سوالات ساده نیست. برای پاسخ دادن به سوالات کودکتان حتما قواعد زیر را رعایت نمایید.

برای آرامش بیشتر کودکان، آنها را در کارهای خیر مشارکت دهید و از شعارهای آرامش بخش و امید دهنده در زندگی استفاده کنید

توافق با کودک

هنگامی که کودکتان از شما سوال می پرسد حتما قبل از پاسخ دهی مدت زمانی را فکر کنید. حتی ممکن است که در زمان پرسیدن سوال، شما کارهای بسیار زیادی را برای انجام دادن داشته باشید و نتوانید که کاملا حواستان را به کودک بدهید. برای همین امر در این مواقع سعی کنید با فرزندتان توافق کرده و زمان مشخصی را برای پاسخ دادن به سوال کودک مشخص نمایید. در این زمان هم به راحتی می توانید به پاسخ سوال فکر کنید و همین که با آسایش کامل می توانید با کودک تان تبادل اطلاعات نمایید.

تمام سوالات کودک را مهم بدانید

معمولا کودکان با پرسیدن سوالات بسیار زیاد می خواهند که از والدینشان توجه بگیرند. والدین با جدی گرفتن سوالات کودکشان، او را متوجه می کنند که برای والدینش مهم است.

پاسخ ص��دقانه

اگر پاسخ سوالی را نمی دانستید صادقانه به او بگویید.

استفاده از کلمات قابل فهم برای کودکان زیر 7 سال

معمولا والدین از کلماتی برای پاسخ دهی استفاده می کنند که فهمیدن آنها برای کودکان بسیار سخت است. پاسخی را به کودکتان بدهید که با نیازهای فعلی او ارتباط داشته باشد.

خدا کجاست؟

در پاسخ این سوال به کودک بگویید خدا همه جا هست. خدا به دلیل اینکه خالق همه جهان است در همه جا حضور دارد تا بتواند به همه کمک کند و حواسش به همه کس و همه چیز باشد.

خدا ناراحتی من را می بیند؟

اگر این سوال دغدغه ذهنی کودکتان بود به او بگویید به این دلیل که خدا همه جا حضور دارد پس در کنار تو هم هست و ناراحتی ها و غم های تو را می بیند و به تو کمک می کند. پس فرزندم تو هم در زمان ناراحتی ها و مشکلات از خدا درخواست کمک کن.

داستان گویی

سعی کنید برای کودکانتان داستان هایی را بیان کنید و با ذکر نعمت های خدا، برای کودکتان این مطلب را روشن کنید که خدا فراتر از شکل آدمی است و توانایی های زیاد و نامحدودی دارد.

تفسیرهای دلنشین و ساده

داستان های مذهبی و آیات الهی را برای کودکانتان با لحنی زیبا و کلماتی قابل درک در حد آن سن بیان کنید.

ذکر نعمت ها و زیبایی های خدا

حتما از نعمت های مختلف خدا، برای کودکانتان بیان کنید. مثل باریدن باران و فایده آن، باریدن برف و فایده آن و ...

از وظایف مهم والدین این است که به همه ی سوالات کودکان در حد توان و گنجایش مغزی آنها، پاسخ دهند

چرا خدا کمکم نمی کنه؟

مواقعی ممکن است به وجود بیاید که دعاها و آرزوهای کودک برآورده نشود. در این صورت قدرت و توانایی خدا مورد سوال قرار می گیرد. سعی کنید کودکتان را تشویق به برخورد خوش بینانه با مشکلات، کنید. برای این امر می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید.
1- در برخورد با مشکلات زندگی، در مقابل فرزندانتان بی تابی نکنید. زیرا نحوه برخورد والدین الگویی آموزنده برای فرزندان است.
2- در برابر مشکلات ایمانتان کم نشود و کیفیت دعا کردن و نماز خواندن و راز و نیاز خود با خدا را بالا ببرید.
3- شعارهای امید بخش و آرام کننده را در زمان های مختلف و سختی های زندگی به کار ببرید.
4- کودکان را در انجام دادن کارهای خیر و نیک مشارکت دهید. 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه